«Смарагдовий» замість зеленого? Як насправді зміняться світлофори в Україні з 1 травня

Від завтра, 1 травня, Україна офіційно переходить на нові світлофори, які матимуть, зокрема, дещо інший зелений сигнал. Дехто називає оновлений колір «смарагдовим», однак насправді — це не зовсім так.
Докладніше про те, чому колір сигналу світлофорів змінюють, що про це кажуть у поліції, чи планують в Україні змінювати всі старі світлофори, а також яким насправді буде «новий зелений колір», — читайте в матеріалі РБК-Україна нижче.

Чому колір сигналу світлофорів змінюють з 1 травня
Колір сигналу світлофорів в Україні — зі звичного для громадян зеленого на дещо інший (який дехто називає «смарагдовий») — буде змінено на тлі запровадження оновленого національного стандарту.
Ще минулого року державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ») опублікувало відповідний наказ №282 (від 15 листопада 2024 року):

щодо прийняття одного (оновленого) національного стандарту;
щодо скасування іншого (старого) національного стандарту.

«Прийняти національний стандарт із наданням чинності з 01 травня 2025 року — ДСТУ 4092:2024 «Безпека дорожнього руху. Світлофори дорожні. Загальні технічні умови» (на заміну ДСТУ 4092-2002)», — йдеться у документі.

Отже, оновлений ДСТУ почне діяти в Україні саме з 1 травня поточного року.
Про що розповіли українцям у Патрульній поліції
Тоді ж (наприкінці листопада 2024 року) перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький повідомив, що нова редакція ДСТУ 4092:2024 по світлофорах «принципово серйозних відмінностей не передбачає».
Він уточнив, що (згідно з повідомленням державного підприємства «Національний інститут розвитку інфраструктури» або ДП «НІРІ»), новий ДСТУ було схвалено «з метою гармонізації з європейськими нормами».
Крім того, правоохоронець поділився фрагментами нової редакції ДСТУ.

Що зміниться у світлофорах за новим стандартом
За словами Білошицького, до основних відмінностей у світлофорах, згідно з новим національним стандартом, необхідно віднести такі:

стрілки на лінзах світлофорів будуть шевронні;
колір зеленого сигналу світлофора буде зеленим — більш насиченим, приведеним до європейських стандартів (попри те що дехто може називати новий колір «смарагдовим»);
велосипедні світлофори — з піктограмою велосипеда та з лінзою 100 мм (для велосипедних доріжок та розміщення праворуч від дороги);
велосипедні світлофори — з піктограмою велосипеда та з лінзою 200 мм (якщо світлофор розміщений над дорогою);
спільні велопішохідні світлофори;
таймер зворотного відліку часу — як на пішохідних, так і на транспортних (в тому числі на велосипедних) світлофорах.

Чи планують в Україні замінювати всі старі світлофори
Насамкінець Білошицький наголосив: про заміну всіх старих світлофорів у країні не йдеться.
«Лише стандарти для майбутніх реконструкцій та будівництва доріг», — пояснив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції.
Публікація Білошицького (скриншот: facebook.com/Bilosh)
У прес-службі державного підприємства «Національний інститут розвитку інфраструктури» підтвердили, що новації:

будуть стосуватись лише нових світлофорів (які будуть встановлюватися);
жодним чином не будуть зачіпатися світлофорні об’єкти, за якими не завершено строк експлуатування.

Чи можна казати, що нові світлофори будуть «смарагдовими»
Згідно з інформацією, оприлюдненою на офіційному сайті ДП «НІРІ»:

в новому стандарті жодним чином не згадується слово «смарагдовий»;
для позначення кольорів світлофора застосовуються загальноприйняті у світі — червоний, жовтий та зелений (кольори, які відповідають віденській Конвенції про дорожні знаки й сигнали).

Отже, сигналу «смарагдового» кольору (замість зеленого) в нових світлофорах впроваджено насправді не буде (попри інформацію, що може розповсюджуватись у медіа чи соціальних мережах).
«ДП «НІРІ», як безпосередній розробник цього ДСТУ 4092:2024 «Безпека дорожнього руху. Світлофори дорожні. Загальні технічні умови», просить не спотворювати й не маніпулювати інформацією, а для початку відкрити та прочитати новий стандарт», — наголосили в установі.
Крім того, українцям нагадали кілька тлумачень «смарагдового» кольору:

згідно з Українським тлумачним словником «смарагдовий» — це яскраво зелений колір;
згідно зі Словником синонімів української мови «смарагдовий» — зелений (який має колір зелені, трави тощо).

«Однією з багатьох новацій, які запровадила команда ДП «НІРІ» в цьому стандарті, стало приведення положень нашого стандарту — в частині меж кольорових зон для зеленого сигналу світлофора — у відповідність до європейських вимог (де такий колір застосовується майже 10 років)», — пояснили в інституті.
Межі кольорових зон для світлових сигналів в Україні (інфографіка: nidi.org.ua)
Простими словами, зелений колір сигналу світлофора (за новим ДСТУ) візуально стане кращим для сприйняття всіма учасниками дорожнього руху:

більш насиченим;
більш яскравим.

«Але він не буде «смарагдовим», «яскраво-зеленим», «зеленкуватим», «трав’яним» чи ще якимось… Отже, в Україні були, є і залишатимуться світлофори, де сигналом, що дозволяє рух є зелений сигнал світлофора», — підсумували у державному підприємстві.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що Кабінет міністрів вніс зміни до Правил дорожнього руху. Тепер водіям деяких транспортних засобів дозволено рухатися смугами, призначеними для громадського транспорту.
Читайте також, чи можуть велосипедисти ігнорувати світлофор (що про це кажуть у поліції).
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: прес-служба державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»), публікація Олексія Білошицького у Facebook, прес-служба державного підприємства «Національний інститут розвитку інфраструктури» (ДП «НІРІ»).
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

spot_img
Важливо
Схожі новини