Китай підтвердив принцип вічної дружби з Росією. Пекін також хотів би активної участі у врегулюванні «української кризи» (як у Китаї називають війну Росії проти України).
Про це заявив глава МЗС Китаю Ван Ї, повідомляє РБК-Україна з посиланням на його інтерв’ю РИА Новости.
Друзі навіки
«Принцип «навіки друзі і ніколи — вороги», зафіксований у китайсько-російському Договорі про добросусідство, дружбу і співробітництво, слугує міцним правовим підґрунтям для просування стратегічного співробітництва», — сказав він.
Ван Ї перебуває з триденним візитом у Москві для переговорів про стратегічне співробітництво.
Китай і Росія оголосили про стратегічне партнерство «без обмежень» за кілька днів до вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
За останнє десятиліття голова КНР Сі Цзіньпін зустрічався з Володимиром Путіним понад 40 разів, і відтоді вони домовилися поглиблювати зв’язки та співпрацювати щодо таких питань, як Тайвань, Україна та спільне суперництво зі Сполученими Штатами.
Ван І сказав, що нинішні глобальні умови зобов’язують великі держави виступати стабілізуючими факторами, тому відрадно, що Росія і США зробили кроки щодо поліпшення відносин.
Ван І також відкинув ідею про те, що президент США Дональд Трамп намагається підтримати Росію, щоб налаштувати її проти Китаю, засудивши такі ідеї як «рецидив застарілого конфронтаційного і блокового мислення».
Переговори щодо України
Ван сказав, що нещодавні переговори про припинення вогню в Україні вже принесли певні результати і мають тривати, незважаючи на розбіжності в поглядах і складну ситуацію на полі бою.
Він додав, що мирна угода має бути обов’язковою і прийнятною для всіх сторін, і повторив, що Пекін готовий зіграти свою роль у врегулюванні «конфлікту в Україні».
Сі Цзіньпін наполягав на активнішій участі Китаю в мирних переговорах з перших днів війни, третя річниця якої відзначалася в лютому. Пекін запропонував самостійно і спільно з Бразилією загальні принципи припинення війни, проте його ідеї були зустрінуті прохолодно.
«Ми виступаємо за викорінення причин кризи шляхом діалогу і переговорів, досягнення зрештою прийнятної для всіх залучених сторін справедливої, довгострокової, зобов’язуючої мирної угоди, яка дала б змогу домогтися по-справжньому міцного миру і стабільності в Євразії та в усьому світі», — заявив Ван.
Таким чином він по суті повторив позицію Москви, яка наполягає на тому, що для завершення війни потрібно прибрати її «першопричини» — тобто існування суверенної України.
За даними опитування Центру Разумкова, більшість українців вважають Китай ворожою країною. Гірше українці ставляться тільки до Росії та її союзників — Ірану, Білорусі та КНДР.
Китаю як посереднику під час можливих переговорів між Україною і Росією довіряють тільки 22% українців, а 62% не готові довірити Пекіну таке посередництво.