У 2024 році партнери почали закуповувати зброю для України напряму у вітчизняних виробників. Першою це зробила Данія, до проєкту вже приєдналися інші країни — Нідерланди, Швеція, Норвегія, Канада та країни Балтії.
Про це йдеться у матеріалі РБК-Україна «Арсенал Європи. Чи може Україна знайти заміну американській зброї і як допоможе ЄС».
Через «данську модель» профінансовано виробництво критично важливого озброєння, зокрема самохідних артилерійських установок «Богдана». Такі закупівлі фокусуються на тому, що може бути швидко вироблено і застосовано на фронті — дрони та артилерія.
«Для здійснення фінансування сторони погоджують перелік озброєнь та суму фінансування на основі наданих українською стороною пропозицій, які визначаються на основі потреб Сил безпеки і оборони України та спроможностей українських зброярів», — пояснили РБК-Україна принцип роботи «данської моделі» в Мінстратегпромі.
Минулого року за «данською моделлю» було використано більш ніж 500 млн доларів із загальної суми у 1,5 млрд доларів. Зараз триває робота щодо потенційного розширення можливостей проєкту.
В компанії «Українська бронетехніка», яка виробляє бронеавтомобілі, дрони, боєприпаси та іншу техніку, підтвердили РБК-Україна, що «данська модель» на сьогодні — це працюючий і досить ефективний механізм допомоги. Вона реалізується в двох форматах, залежно від джерела фінансування.
Перший формат передбачає, що кошти на закупівлю зброї збираються партнерами — Данією, Норвегією та іншими країнами. Другий формат — закупівлі зброї здійснюються за прибутки від заморожених російських активів.
«До прикладу, за кошти, які ми отримуємо від заморожених російських активів, можна фінансувати продукцію, яка постачається з квітня по жовтень. Класична «данська модель», коли гроші збираються країнами, не має таких обмежень», — пояснили у компанії.
Пряме фінансування — це можливість європейських партнерів визначати тип продукції, який контрактується, та фінансувати його закупівлю у визначеній кількості. Але контракт з виробником укладає Міністерство оборони чи Агенція оборонних закупівель (АОЗ), які й визначають пріоритетну потребу.
Виробництво зброї в Україні
Варто зазначити, що під час війни Україна наростила виробництво зброї. Крім вітчизняних компаній, зброю для України виробляють також у країнах-партнерах на спільних виробництвах.
Також на території України відкриваються філії іноземних компаній. Як відомо, німецький оборонний концерн Rheinmetall планує побудувати в Україні три заводи.
Українські компанії виробляють дрони, бронетехніку, артилерію, боєприпаси та інше озброєння. Крім того, Україна посилила ракетну програму.
Як повідомляв президента Володимир Зеленський, українські ракети «Паляниця», «Пекло» і «Рута» вже застосовуються, балістика ще готується.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.