В Україні експлуатація транспортного засобу за відсутності медичної аптечки забороняється. За це водія можуть притягнути до адміністративної відповідальності — виписати штраф.
Про це у коментарі РБК-Україна розповів юрист Вадим Володарський.
Коли саме можуть виписати штраф через аптечку
Експерт пояснив: щоб визначити, коли водія можуть оштрафувати, варто звернутися до розділу 31 Правил дорожнього руху (ПДР). Саме він визначає, в яких випадках експлуатація транспортних засобів (ТЗ) заборонена.
Так, обов’язковість наявності у ТЗ медичної аптечки передбачена підпунктом «є» пункту 31.4.7 ПДР.
«Експлуатація транспортного засобу забороняється, якщо відсутня «медична аптечка з нанесеними на неї відомостями про тип ТЗ, для якого вона призначена, — на мотоциклі з боковим причепом, легковому, вантажному автомобілі, колісному тракторі, автобусі, мікроавтобусі, тролейбусі, автомобілі, що перевозить небезпечний вантаж», — уточнив юрист.
У ПДР зазначається, що «аптечка, перелік медикаментів якої відповідає ДСТУ 3961-2000 для відповідного типу транспортного засобу», повинна бути в закріпленому стані — в місці, визначеному підприємством-виробником.
Якщо ж конструкцією ТЗ такого місця не передбачено, медична аптечка має розташовуватись «у легкодоступних місцях».
«Про строк придатності препаратів у аптечці там нічого не сказано. Тому формально за наявності самої аптечки (навіть «нерозпакованої») правових підстав для штрафу немає», — зауважив Володарський.
Який штраф загрожує водієві за їзду без аптечки
Згідно зі статтею 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), виписати водієві штраф можуть за керування транспортним засобом (ТЗ), який:
має несправності системи гальмового або рульового керування
має несправності тягово-зчіпного пристрою
має несправності зовнішніх світлових приладів (темної пори доби)
має інші технічні несправності, з якими (відповідно до встановлених правил) експлуатація його забороняється
переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів
Такі порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 340 грн.
Якщо ж водій керує несправним транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів (або ж технічний стан цього ТЗ і обладнання не відповідають вимогам стандартів, Правил дорожнього руху і технічної експлуатації), йому загрожує накладення штрафу в розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 680 грн.
Володарський уточнив, що повторне впродовж року вчинення такого порушення тягне за собою більш жорсткі санкції:
або накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн до 1700 грн) із позбавленням права керування транспортними засобами на строк від 3 до 6 місяців
або адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що при порушенні перевізником Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, зі скаргою можна звернутись до органу Державної служби України з питань безпеки на транспорті — Укртрансбезпеки.
Розгляд справ щодо таких адміністративних правопорушень законом віднесено до компетенції органів Національної поліції. Тож у випадку керування водієм транспортним засобом, в якому відсутня медична аптечка, можна звертатись і до правоохоронців.
Читайте також, що чекає на водіїв, які не сплатили штраф у визначені законодавством строки.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.